Open Nav

دیجیتال مارکتینگ


دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال مجموعه ای از مدیریت تبلیغات و بازاریابی است.که شما با بهره گیری از این مجموعه در هر حرفه و شغلی که هستید؛کار خود را تبلیغ کنید و آن را گسترش دهید.
در این شیوه بازاریابی نوین تکیه بر ظرفیت‌های دیجیتال با محوریت «اینترنت» مدنظر است. این رویکرد به معرفی محصولات و پیش‌برد فروش از طریق فضای دیجیتال اصرار دارد. دیجیتال مارکتینگ با منطبق ساختن خود با اصول مارکتینگ و استفاده از رویکردهای مختلف، کاربردپذیری آن‌ها را با زندگی مجازی مشتریان در عرصه وب و اینترنت ممکن کرده و تجارت و کسب‌وکار و مبادله را با سرعتی برق‌آسا به عرصه اینترنت کشانده است.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

 

ابزارهای گسترده در دیجیتال مارکتینگ:
• بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM) {شامل ترافیک ارگانیک و خریداری شده}
• بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO)
• بازاریابی محتوا (Content Marketing)
• بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)
• بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)
• استراتژی محتوا (Content Strategy)
• تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)
• اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)
• تبلیغات بنری (Banner Advertising)
• ایمیل مارکتینگ
• بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ (یا اصطلاح قدیمی آن: تبلیغات موبایلی(
• بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
• ویدیو مارکتینگ
• بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)
• بروشورهای آنلاین و کاتالوگ های آنلاین ( Lookbook)
• برندینگ (لوگوها، فونت ها و …)

 

 

در دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارهای دیجیتال مطرح است، نه فقط اپلیکیشن‌ ها و موتورهای جستجو و … بنابراین دیجیتال مارکتینگ می‌ تواند همزمان آنلاین باشد یا آفلاین.
نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ: تبلیغات سنتی را که به صورت: بازاریابی رادیویی-بازاریابی تلویزیونی-بازاریابی تلفنی و... است را از نوع دیجیتال مارکتینگ آفلاین یا سنتی(کلاسیک) میگویند.
نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ:در این نوع با استفاده از اینترنت و با کمک گرفتن از سایر ابزارهای دیجیتال گفته شده به سرعت بیشتر و دقیقتر با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنید.
وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست ؟
بازاریابان دیجیتال کسانی هستند که با توجه به هدف و بودجه شرکت برای افزایش آگاهی برند یا جذب مشتریان از همه کانال های بازاریابی دیجیتال که در بالا ذکر شد استفاده می‌کنند. بازاریابان دیجیتال روی شاخصهای کلیدی عملکرد (KPI) خاصی متمرکز هستند و با توجه به آنها و سنجش دقیق‌شان، بازدهی هریک از کمپین‌های مختلف خود در کانال‌های مختلف را اندازه‌گیری می‌کنند و با این نتایج بهترین آنها را اجرا می‌کنند.

انواع کسب و کارهایی که از دیجیتال مارکتینگ استفاده می کنند:
1ا فروشگاه‌های اینترنتی: مشخصا این کسب‌وکارها با فروش اینترنتی محصولات روزگار میگذرانند، نمونه مشهور آنها دیجی‌کالا است، پلت‌فرمی که با الگوگیری از غولی همچون آمازون مرزهای موفقیت را در ایران جابه جا کرد. هر کسب و کاری که محصولی با قابلیت فروش روی اینترنت داشته باشد در این دسته قرار می گیرد.

2. تولیدکنندگان سرنخ: خیلی از کسب و کارها عملا محصول و خدماتی را مستقیم از در فضای دیجیتال عرضه نمی کنند. بلکه محصول یا خدمات آنها در دنیای آفلاین ارائه می شود. همچون خود آکادمی دیجیتال مارکتینگ که یک آموزشگاه حضوری در تهران است و کلاس های آموزش دیجیتال مارکتینگ برگزار می کند. در چنین کسب و کارهایی بدست آوردن یک سرنخ از مخاطبان هدف همچون شماره تماس، ایمیل و … اهمیت بسیاری دارد که به بهترین شکل می توانند در فضای دیجیتال با معرفی خدمات خود اطلاعات علاقمندان را جمع آوری کرده و سپس برای بازاریابی تلفنی و حتی حضوری اقدام کنند.

3. پابلیشرها: کسانی که از طریق عرضه محتوای رایگان برای مخاطب تبلیغ دریافت می کنند. سایت های خبری و آموزشی از این قبیل هستند. برای مثال شما در سایت “ورزش 3” اخبار ورزشی و در سایت “چطور” مقالات آموزشی را به رایگان مطالعه می کنید و آن سایت ها از انتشار تبلیغات کسب درآمد می کنند.

4. پلت‌فرم‌های دوسویه: این‌ها کسب وکارهایی هستند که از طریق ایجاد ارتباط دو دسته مخاطب، کسب سود می‌کنند. دو دسته ای که سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده‌ی یک خدمت/محصول هستند. مثلا دیوار، ایوند و حتی اسنپ از این جمله‌اند.

5. کسب‌وکارهای SAAS: یک مفهوم تکنولوژیک که براساس فضای ابری کار می‌کند. فعالان این دسته به جای فروش یکباره محصول و واگذاری دائم آن، حق استفاده از آن را به نوعی اجاره می‌دهند. ربات ایران سوشال و سرویس‌های CRM که به ازای پرداخت شارژ ماهانه قابل استفاده‌اند، از این جمله‌اند.

آیا برای دیجیتال مارکتینگ به بودجه زیادی نیاز هست؟
به استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بستگی دارد. برای دسته اول که بازاریابی دیجیتال نوع آفلاین بود هزینه‌­های شما ممکن است بسیار بالا باشد. از قیمتهای سرسام آور تبلیغات تلویزیونی نمی‌توان چشم پوشی کرد. اما در روش‌های بازاریابی آنلاین روش ‌های بسیارکم هزینه­‌تری موجود است.
اگر بخواهید از کانا‌‌ل‌های سئو یا شبکه‌های اجتماعی یا بازاریابی محتوایی استفاده کنید باید این خبر خوب را به شما بدهم که نسبت به بازخوردی که میگیرید به شدت هزینه کم و قابل چشم پوشی تقبل میکنید. اگر هم بخواهید از کانال‌های تبلیغات کلیکی یا تبلیغات همسان استفاده کنید می توانید با بازدهی خیلی خوبی با دریافت آمار دقیق از نتایج کمپین خود، هزینه خود را مدیریت کنید و بسته به نتیجه‌ ای که می‌ خواهید بگیرید یا تعداد کلیکی که نیاز دارید، خودتان هزینه دلخواه خود را وارد می‌کنید.

توصیه هایی برای توسعه استراتژی دیجیتال مارکتینگ
مهمتر از داشتن یا نداشتن استراتژی، این می باشد که در برنامه خود جایگاهی را که الان دارید و جایگاهی را که می خواهید چند سال بعد به آن دست پیدا کنید را در نظر بگیرید و با هم مقایسه کنید.
یکی ازبهترین نکات داشتن اطلاعات از ابزارهای اندازه گیری است تا اینکه متوجه شوید راهی که انتخاب کرده اید برای تبلیغات چه مقدار بازخورد داشته است مانند ایمیل مارکتینگ شما باید بررسی کنید، ایمیل هایی که ارسال می کنید چه مقدار از آنها خوانده می شوند و چه مقدار کلیک روی آنها می شود.
حتما باید در نظر داشته باشید شرکت شما هر چقدر که بزرگ یا کوچک باشد، به یک برنامه دیجیتال مارکتینگ نیاز دارد، از اینرو بسیاری شرکت برای بازاریابی دیجیتال خود یک برنامه بازاریابی دیجیتال منحصر به فرد دارند.

دیجیتال مارکتینگ نیاز اصلی هر کسب و کاری است که به صورت آنلاین فعالیت می کند. در واقع بازاریابی دیجیتال یک قسمت جدایی ناپذیر در کسب و کارهای اینترنتی است. استفاده از ابزارهایی که به آن ها اشاره کردیم برای هر کسب و کار آنلاینی واجب است. یعنی هیچ کسب و کار آنلاینی وجود ندارد که از این روش ها استفاده نکرده باشد و هم اکنون موفق باشد.

 

 

برای مطالعه بیشتر بازاریابی اینترنتی و خدمات دیجیتال مارکتینگ زئوس کلیک کنید


  نظرات