Open Nav

هر آنچه باید درباره ی تولید محتوای مخاطب محور بدانید؟

936
نویسنده : مدیر سایت
منبع : سایت زیوس
21 1400 دی

 

 با پیشرفت تکنولوژی در عصر کنونی و رونق کسب و کارها در دنیای مجازی اکثر شرکتها و برندهای معتبر به این حقیقت دست یافته اند که دلیل جذابیت شبکه های اجتماعی برای کاربران تنوع و گستردگی محتوای موضوعات آن است اما هر محتوایی نمی تواند جذب کننده ی کاربران برای وب سایت باشد.دراین مقاله سعی داریم در مورد اهمیت تولید محتوا و پارامترهای مربوط به آن توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم تا  با رعایت این اصول و مدیریت بهتر رسانه و محتوای آن بتوانید آمار بازدید سایت خود را بالا برده و موفقیت بیشتری در میزان فروش خدمات یا کالای خود از طریق وب سایتتان بدست آورید.

ابتدا خوب است بدانید که تولید محتوا چیست و از چه لحاظ اهمیت دارد؟

امروزه بهترین استراتژی سایت ها برای جذب بیشتر مخاطب ، تولید محتواهای اختصاصی بصورت متن ، تصویر، فیلم یا چیزهای دیگر است که به کاربر کمک می کند تا بتواند نیازو مشکل خود را بخوبی رفع نماید. بنابراین محتوای سایت باید هدفمند و بر اساس استراتژی خاص تولید شده باشد.گاهی تصور می شود که تنها با ترجمه ی چند مقاله  و کپی کردن از سایت و ترجمه سایت های خارجی می توان محتوای مطلوبی نوشت ولیکن این کار اشتباه است .باید بدانید که بازدید کننده سایت شما مدت زمان زیادی را در سایت نخواهد ماند بنابراین محتوای شما می بایست به حد کافی جذاب و پاسخگوی نیاز مخاطب و انتقال دهنده ی مشخصات کسب و کار و خدمات ارائه شده توسط شما باشد تا اثرگذار بوده و او را تشویق به بازدید از صفحات دیگر سایت نیز نماید چراکه مدت زمان ماندن کاربران در سایت از نظر گوگل اهمیت ویژه ای دارد.

سعی کنید از غلو کردن در مورد حرفه ی خود بپرهیزید و با مخاطبتان با صداقت سخن بگویید. سعی کنید با نوسان زمانی مشخصی اقدام به گذاشتن محتوا در سایتتان کنید و بصورت منظم مقالات جدید و بروزی  را بارگزاری نمایید.

حال که با مفهوم تولید محتوا آشنا شدید می توانیم در مورد انواع محتوا راحتتر صحبت کنیم .

 سبک های مختلف تولید محتوا به شرح زیر است:

 1. محتوای متنی
 2. محتوای صوتی
 3. محتوای سوالات متداول
 4. محتوای تصویری ( عکس ، فیلم کوتاه و..)
 5. محتوای ویدئو ( ساخت ویدئو با کیفیت از محل کار و...)
 6. محتوای پست های وبلاگ (مانند نوشتن مطالب از طریق نقل قول­ها  ، ارائه  آمار و ارقام  مثل نمودار و گزارشات ،ایجاد محتوا با پرسش و پاسخ، انتشار مصاحبه ها ، نشرمقایسه ی یک محصول با محصولات مشابه و...)
 7. محتوای کتاب الکترونیکی
 8. محتوای تعاملی مثل برگزاری مسابقات و...
 9. محتوای نقد و بررسی
 • موشن گرافیک
 • پادکست ها
 • محتواهای آموزشی
 • محتوای دمو
 • محتوای تعاملی

و غبره..

اما باید بدانید که رعایت اصول بهینه سازی ( سئو) و مخاطب محور بودن در تمام انواع تولید محتوا اهمیت و جایگاه خاصی دارد

مخاطب محور بودن محتوا یعنی چه؟

اکثر نویسندگان وب تصور می کنند که کاربران متن آنها را می خوانند و بر اساس تفکرات مشتری اقدام به نوشتن مطلب می کنند و کاربری را تصور می کنند که نشسته و متن آنها را میخواند !

درواقع گمان می کنند که آنها مانند خوانندگان کتابهای چاپی نشسته و مشغول خواندن مطالب آ نها هستند.اما واقعیت این است که محتوای نوشته در وب کاملا متفاوت با محتواهای متنی و چاپی است. چون کاربران تنها یه نگاه اجمالی به متن شما کرده و به سرعت رد می شوند و آن را نمی خوانند.

آنها برای کسب اطلاعات یا آگاهی از محصول و خدمات شما وارد وب سایتتان شده اند.پس باید بتوانید آنها را متقاعد کنید که حتی بدون خواندن متن ها در سایت شما بمانند.

احتمالا اکنون دیگر کامل با معنی مخاطب محور آشنا شدید :

محتوای مخاطب محور به این معنی است که مخاطب و بازدید کننده ی سایت را به مطالعه ی محتوای سایتتان تشویق کنید واو را با خود همراه نمایید.این امر یک تخصص بسیار مهم در تولید محتواست.

لازم است بدانید که فن بیان ، لحن کلام و نگارش شما تاثیر بسزایی در ایجاد حس اعتماد در کاربران دارد.با صداقت و عامیانه در مورد حرفه و خدمات خود سخن بگویید.مطمئن باشید که بمرور حس اعتماد مخاطبان را به خود جلب خواهید کرد.

اما با دانستن اینکه  روزانه میلیون ها محتوا وارد اینترنت می شود و شانس دیده شدن شما در بین آنها بسیار ناچیز است ، خیلی بیشتر به اهمیت این مساله پی خواهید برد که برای تولید یک محتوای با کیفیت که مورد توجه موتورهای جستجوگر گوگل قرار گیرد استفاده از کلمات کلیدی، رعایت نکات نگارشی، جذاب و مفید بودن محتوای ارائه شده به کاربران اهمیت ویژه ای دارد.

نکات مهمی که  در تولید محتوای مخاطب محورباید بدانید:

 • بازدیدکنندگان سایت شما تنها برای کسب اطلاعات یا به هدف خرید محصول وار سایت شما شده اند. پس به سرعت تصمیم می گیرند که آیا این جا جایی هست که نیاز انها را برطرف کند یا نه؟ و براحتی می توانند پاسخ سوالشان را بیابند یا خیر؟

پس به دنبال اراه گزینه های انتخاب زیاد و پیچیده  به آنها نباشید ،چراکه آنها به دنبال یک لقمه آماده هستند! تا بتوانند به سرعت تصمیم بگیرند.

 • مهم ترین اطلاعات محصول یا خدماتتان را در همان ابتدای متن قرار دهید

شما مشغول نوشتن انشا نیستید ! به دنبال نوشتن مقاله هم نیستید که نیاز به مقدمه چینی و بعد توضیح مطلب و نهایتا نتیجه گیری داشته  باشید.هنگام نوشتن محتوا در محیط وب باید دقیقا مخالف این امر عمل کنید.و تمامی نکات مهم و اطلاعاتی را که  کاربران به دنبال آن هستند  را همان ابتدا بیان کنید و جزئیات را در ادامه مطرح کنید تا تشویق شوند و اطلاعات تکمیلی متن را نیز در ادامه مطالعه کنند.

 • نیاز نیست اطلاعات ادبی خود را به همه نشان دهید:

بر خلاف تصور یک عده ، بازدید کنندگان به تک تک کلمات شما توجه نمی کنند  ، چون وقت ندارند! و خیلی سریع میخواهند بدانند که شما چه کاری انجام می دهید .پس سعی کنید که تا حد امکان مطالب سایتتان را ساده بنویسید تا جایی که انگار مخاطب شما یک کودک است.

 • بقول استیو کروگ :« اکثر بازدیدکنندگان وب، نگاه اجمالی به صفحات آن کرده و به بررسی برخی متن ها و کلیک روی اولین لینکی که می بینند و توجه شان را جلب می کند می پردازند.

پس با دانستن اینکه اکثریت کاربران تنها یک نگاه اجمالی به صفحات وب می اندازند، اصل خلاصه نویسی را در نوشتن محتوا رعایت کنید وکاری کنید که  مهمترین اطلاعات راجع به حرفه تان را در یک نگاه اجمالی به سایت دریابد.

 • مطلب تان را برای خوانندگان  تنبل بنویسید!

برای مثال: * از جملات و پاراگراف های کوتاه استفاده کنید.

              * کلمات و اصطلاحات بی ربط را حذف کنید.

              * از تکرار جملات بپرهیزید.

              * از کلمه شما استفاده کنید و مستقیم کاربران را مورد مخاطب قرار دهید.

              * خلاصه نویسی کنید.

    

 • در نظر داشته باشید که بازدیدکنندگان ممکن است از هرجایی وارد سایت شما شوند.

خواندن مطالب وب مانند خواندن کتاب نیست که خواننده از فصل یک شروع به خواندن مطلب  کند و ممکن است از هر صفحه ای از سایتتان وارد شوند.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که به کمک نرم افزار گوگل آنالیتیک می توانید ببینید که هر یک از کاربران از کدام صفحه  وارد سایت شده اند . بنابراین این بدان معناست که محتوای هر صفحه از سایتتان باید دارای ویژگی های ذکر شده  باشد  و حتما دارای دکمه کلیک به صفحه بعد و قبل برای بازدید از سایر صفحات را هم داشته باشد.

 • بازید کنندگان برای دریافت اطلاعات راجع به محصول یا خدمات شما را سرچ کرده اند. پس باید بتوانید با دادن اطلاعات کافی ومفید آنها را تشویق به ماندن در سایتتان و بازدید از سایر صفحات کنید. برای این کار :

              * در هر صفحه به بحث در مورد یک کلمه ی کلیدی بپردازید.

         ** در هر صفحه از لینک هایی استفاده کنید که شما را به دیگر سایت ها مرتبط کند.

             *** با  داشتن سئو ی مناسب و کلمات کلیدی  می توانید به سرعت به سوالات کاربران                         پاسخ دهید.

 

 • به جلوه های بصری سایت و محتوای ارائه شده توجه کنید.

برای این کار از عکس ها و تصاویر مرتبط ، اندازه ها ی مختلف فونت ،استفاده از علائم نگارشی ، پاراگراف  بندی، فونت های برجسته و پر رنگ و.. استفاده کنید. تا بتوانید احساس جذابیت بصری را در مخاطب ایجاد کنید.

 

بطور خلاصه اگر به دنبال راه کوتاه و ساده برای دیده شدن سایتتان و کسب رتبه اول در موتور جستجوگر گوگل هستید حتما از مشاوره و راهنمایی  متخصصان مرکز طراحی وب زئوس با بیش از 20 سال سابقه در زمینه طراحی وب سایت ، تولید محتوا، طراحی لوگو ، دیجیتال مارکتینگ ، تولید پادکست و..... استفاده کنید.


  نظرات