Open Nav

کش مرور گر وسرور چطور بر روی سئو سایت تاثیر میگذارد؟

2513
نویسنده : مدیر سایت
منبع : سایت زیوس
19 1397 اسفند

کش "cache" وبسایت  چیست ؟

کش سایت یک مکان برای ذخیره سازی موقت اطلاعات سایت به صورت صفحات استاتیک است .به کش وب سایت ها Http Cache نیز می گویند .کش سایت باعث می شود سرعت بارگذاری سایت بالا رود زیرا در محل ذخیره سازی اطلاعات ، عکس ها و صفحات HTML ذخیره میگردد بدین ترتیب میزان درخواست اطلاعات به سرور کاهش میابد که این امر روی سرعت سایت تاثیر می گذارد .حافظه کش سایت مانند حافظه کش در کامپیوتر می باشد در اینجا و سرور نیز مانند حافظه رم می باشد سایت ها وقتی کاربری وب سایتی را باز میکند به جای دریافت اطلاعات از سرور که با سرعت کمتری انجام میگیرد از کش سایت استفاده میکند تا در مدت زمان سریع تری وب سایت بارگذاری شود.بار ها شده است که شما به یک سایت مراجعه کنید اگر آن سایت کش نداشته باشد، شما برای هر بار کلیک باید مدت زمانی را برای بارگذاری سایت تلف کنید اما اگر آن سایت کش داشته باشد در مدت زمان کوتاه تری وب سایت مذکور برای شما بارگذاری می گردد .سایت های بسیار وجود دارند که بصورت روزانه بازدید بسیاری دارند اگر برای هر بار بازدید اطلاعات از سرور فراخوانی گردد ، سرعت بارگذاری وب سایت برای چند کاربر بسیار کند می شود . اما اگر سایت ، کش داشته باشد نیازی نیست برای هر بار بازدید کاربران از سرور اطلاعات فراخوانی کند .وقتی کاربری اطلاعاتی را از سایتی فراخوانی می کند اطلاعات خواسته شده در سیستم کش ذخیره می گردد . این اطلاعات در کش باقی می ماند و وقتی کاربری دیگری آن اطلاعات را بخواهد دیگر از سرور فراخوانی نمی شود بلکه از کش درخواست می گردد . بدین ترتیب سرعت بارگذاری سایت افزایش می یابد.

کاهش پردازش پایگاه داده
Cache می تواند صدها هزار IOPS را فراهم کند، به صورت کلی بجای هر بار اجرای دیتابیس برای هر درخواست یکسان، با کش شدن تنها یک درخواست پردازش دیتابیس نیاز است، به این ترتیب کش هزینه را کاهش می دهد. این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که برای هر درخواست مشابه نیازی به اجرای کوئری های مشابه در دیتابیس وجود ندارد.
کاهش بار در Backend
با هدایت قسمت قابل توجهی از ترافیک بالای تکرار شده  از وب سرورها و  پایگاه داده به لایه حافظه RAM،  پردازش بار در وب سرور و  پایگاه داده  کاهش میابد، و درخواست های کمتری به سمت سرورهای Backend  در زیرساخت ارسال میشود.
عملکرد قابل پیش بینی
یک چالش رایج در برنامه ها، برخورد با زمان هایی است که قرار است به علت خاصی در بازه زمانی محدودی درخواست های زیادی دریافت شود. مانند شامل برنامه های اجتماعی در طول روز و یا روز انتخابات، وب سایت های تجارت الکترونیک برای فروش های ویژه و غیره . افزایش بار در پایگاه داده و وب سرورها  باعث می شود که تاخیر بیشتری برای دریافت اطلاعات اتفاق بیافتد، و عملکرد کلی برنامه را غیر قابل پیش بینی میکند و حتی ممکن است سایت یا برنامه شما عملا از دسترس خارج شود. با استفاده از ظرفیت بالا در Cache ، این موضوع را می توان براحتی کنترل نمود.

کش شدن اطلاعات سایت در سرور و مرورگر

چرا باید از Cache استفاده کنیم؟

افزایش سرعت بارگذاری محتوای سایت
عدم نیاز به افزایش سخت افزار و منابع در زمان بازدید و ترافیک بالا
کاهش هزینه سرویس و جلوگیری از خسارت در زمان هایی که ترافیک بالای پیش بینی نشده وجود دارد
پایداری سایت در زمان حملات سیل آسا DOS
آپتایم بالا سایت حتی در زمان بروز مشکل و قطعی درBackend (اطلاعات تا زمان رفع مشکل Backend از cache سیستم فراخوانی میشود)


  نظرات