Open Nav

ضرورت پشتیبانی از سایت

1455
نویسنده : مدیر سایت
منبع : سایت زیوس
12 1398 اردیبهشت

ضرورت پشتیبانی از سایت
نکته مهمی که شما باید در قرارداد طراحی سایت در نظر داشته باشید همین چگونگی پشتیبانی سایت است. گاه دیده می شود که افراد برای به دست آوردن سفارش ساخت وب سایت هزینه کمی را برای توسعه وب سایت طلب می کنند. اما متاسفانه وب سایت هایی کم کیفیت ارائه داده و برای پشتیبانی هزینه غیر متعارفی را از صاحبان وب سایت طلب می کنند. در صورتی که یک سایت با کیفیت به هزینه و زمان کمتری برای نگهداری نیاز دارد.
پشتیبانی سایت ها براساس میزان امکانات و شرایط آنها صورت می گیرد. سایت هایی که امکانات و شرایط بیشتری برای ارائه دارند به طبع نیاز بیشتری به پشتیبانی دارند چرا که تعداد بازدید های سایت زیاد است. اما این بدان معنا نیست که اگر سایتی بازدید ندارد، احتیاج به پشتیبانی هم ندارد، با همین پشتیبانی ها است مشکلات و موارد سایت برطرف و انجام میشود و مورد بازدید کاربران قرار میگیرد.
چرا نیاز به پشتیبانی سایت داریم؟
پشتیبانی سایت نیاز به مهارت و تخصص لازم در زمینه های مربوطه نیاز است مثل آگاهی لازم در کد نویسی، آنالیز سایت و تولید محتوا و بهینه سازی وب سایت. در پشتیبانی سایت ها به موارد زیر نیاز است:
1. حفظ و نگهداری اطلاعات سایت
2. آپلود فایلهای با حجم بالا در سایت
3. بروزرسانی قسمت های مختلف گرافیکی سایت
4. ایجاد کپی های پشتیبانی از پرونده ها در سرور سایت
5. پیاده سازی بهترین محتواها مطابق با الگوریتم های گوگل
6. ارائه آخرین ویرایش های ساختار سایت و ماژول های جدید
7. بروزرسانی محتوای سایت مطابق با اطلاعات ارسالی کارفرمایان
8. کمک به مدیران سایت ها برای بروزرسانی بهتر و آسان‎تر محتوا
9. نصب و راه اندازی ابزارهای جدید بر روی سایت به صورت خودکار
10. آموزش، راهنمایی و هدایت کاربران برای استفاده از امکانات جدید در سایت
11. حفظ سایت و برطرف کردن مشکلات ایجاد شده برای بازدهی بیشتر و موثرتر

مراحل پشتیبانی سایت:

پشتیبانی یک عملیات یا فرآیند کوتاه مدت نیست و در عین حال تنها یکبار انجام نمی شود.. در برخی سایت ها که برای ارتقا رتبه و افزایش بازدیدکننده، ارزش و اهمیت خاصی قائل هستند، پشتیبانی از وب سایت ممکن است در چند سال انجام و به طور مداوم تمدید شود. در این صورت سایت با هیچ خطا و مشکلی مواجه نمی شود و در نتیجه می توان هر روز شاهد ورود حجم وسیعی از بازدیدکننده ها بود.

پشتیبانی سایت در چند مرحله انجام می شود که عبارتند از:

1. نگهداری و پشتیبانی فنی

پس از اینکه سایت راه اندازی شد، ممکن است برخی از قسمت های آن دچار مشکل شوند. برای مثال در قسمت قالب های جوملا که به صورت OPEN هستند، ممکن است لینک سایر وب سایت ها قرار بگیرد. در این صورت کاربران پس از ورود به سایت، به سایت آنها هدایت شده و این امر به مرور زمان از رتبه سایت بکاهد. برای جلوگیری از این دست اتفاقات، پشتیبانی فنی در اولویت قرار می گیرد. ضمن اینکه ورود افزونه های جدید، به معنای قدیمی شدن برخی دیگر از افزونه ها برای موتورهای جستجو است. پشتیبان باید از ورود افزونه ها و ابزارهای جدید اطلاع داشته باشد و آنها را در سایت نصب کند.

2. نگهداری و پشتیبانی امنیتی

بعد از راه اندازی سایت، حفظ حریم شخصی بازدیدکننده ها و خارج کردن اطلاعات از دسترس افراد سود، ضرورت پیدا می کند. در صورتی که سایت در مورد خرید و فروش محصولات و خدمات فعالیت دارد و بازدیدکنندگان اطلاعات بانکی خود را در سایت وارد می کنند، حفظ امنیت آنها ضرورت بیشتری دارد. حضور هکرها به معنای دسترسی به اطلاعات بانکی کاربران و در نتیجه می تواند عواقب وخیمی را به دنبال داشته باشد. بنابراین بررسی مدام سایت و تغییر کدهای موجود می تواند از ورود هکرها به داخل سایت جلوگیری کند که این کار توسط پشتیبان امنیتی انجام می شود.

3. نگهداری و پشتیبانی محتوایی

پس از حفظ حریم شخصی کاربران، نوبت به بارگذاری محتواها در سایت می رسد. محتواها عامل سئو وبسایت هستند. بنابراین پشتیبانی از محتواها تاثیر زیادی در حفظ رتبه سایت دارد. پشتیبانی محتواها با بررسی و تغییر لینک های شکسته، بازنویسی محتواهای کپی شده و ... انجام می شود.


  نظرات