Open Nav

SEM چیست؟ و چه تفاوتی با SEO دارد؟

1403
نویسنده : مدیر سایت
منبع : سایت زیوس
8 1399 خرداد

SEM چیست؟ و چه تفاوتی با SEO دارد؟
SEM مفهومی بسیار گسترده‌ای است. در واقع تمام فعالیت‌هایی که در راستای استفاده از تکنولوژی موتورهای جستجو جهت افزایش بازدید یک سایت، جذابیت و درآمد انجام می‌گیرد، بخشی از SEM هستند بنابراین SEO را نیز شامل می‌شود.بازاریابی به کمک موتورهای جستجو به دو بخش کلی بهینه سازی سایت (سئو) و تبلیغات کلیکی (PPC) تقسیم می شود.
اصطلاح SEM : که شکل کوتاه‌شده Search engine Marketing است، راهی بسیار موثر برای کسب و کارهای کوچک به منظور افزایش مشتریان، بالابردن درآمد و کم کردن هزینه‌های جذب مشتری است. SEM در واقع نوعی روش برای بالا بردن ترافیک سایت است که از طریق پرداخت هزینه، انجام می‌شود.


مزیت استفاده از روش‌های SEM برای بازاریابی :
1. هزینه کم و بازدهی زیاد دارد
2. مشتری در کمترین زمان ممکن می‌تواند محصول مورد نظر خود را پیدا کند
3. موجب نام‌آشنایی برند (Brand awarness) شما در فضای مجازی می‌شود
4. نوعی بازاریابی بین‌المللی است و به‌روز است
5. به نسبت سئو زودتر نتیجه می‌دهد و لازم نیست چندین ماه صبر کنید
6. برای کسب‌وکارهای تازه راه‌اندازی شده مطمئن‌ترین راه هزینه تبلیغات است
معایب استفاده از روش‌های SEM برای بازاریابی :
1. ممکن است بازدید شما را بالا ببرد اما سفارش‌ها یا خرید از سایتتان را زیاد نکند
2. اگر سایت شما آماده ارائه اطلاعات کافی و به‌دردبخور به بازدیدکنندگان نباشد، مشتری‌های زیادی را از دست می‌دهید
3. اثربخشی SEM کوتاه‌مدت است و یک رویکرد طولانی‌مدت نیست

SEM چگونه می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند؟
این واژه به معنی نوعی خاصی از بازاریابی توسط موتورهای جستجو است که از طریق پرداخت هزینه انجام می‌شود. یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع بازاریابی موتورهای جستجو، تبلیغات کلیکی گوگل یا AdWords است؛ اما تبلیغ در موتورهای جستجوی Bing و Yahoo نیز می‌تواند برای شما مفید باشد.
بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) قدرت موتورهای جستجوگر مانند گوگل را افزایش می‌دهد تا به مشتری‌های بالقوه کسب و کار شما در بهترین زمان و مکان ممکن، دست یابد. به احتمال قوی، SEM را به نام‌های مختلفی می‌شناسید:
• PPC
• CPC
• CPM
• CPA
• CTR

روش های بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟
• تبلیغات پرداختی به ازای کلیک یا PPC
این روش که درواقع pay per click نام دارد، به ازای کلیک کاربران برای شما هزینه در بر خواهد داشت. این روش از گران‌ترین روش‌ها در SEM است و طرفداران زیادی دارد. اجرای این روش بدین صورت است که شما بودجه موردنظر خود را برای تبلیغ و کلمه کلیدی معین می‌کنید، سپس به ازای بازدیدکنندگان سایتتان از طریق کلیک، از حساب شما پول کسر می‌شود. مثلا برای واژه خدمات منزل، ممکن است هزینه حدود ۲ دلار باشد و شما باید بودجه خود را بر اساس این نرخ تعیین کنید.

• تبلیغات پرداختی به ازای هر کلیک CPC
این روش شباهت بسیار زیادی به PPC دارد و مخفف Cost Per Click است و برای تبلیغات بنری استفاده می‌شود. در این روش پرداختی، بابت تعداد کلیک‌های هر بنر، هزینه پرداخت می‌شود.

تفاوت CPC و PPC

تمایز قائل شدن بین این دو روش بسیار سخت است و اغلب یه جای یکدیگر استفاده می‌شوند. زمانی که شما قصد راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی دیجیتال را دارید، اگر هزینه را بر اساس تعداد کلیک روی کلمات کلیدی، بنرها و... پرداخت کنید، شیوه پرداختی شما PPC خواهد بود؛ اما اگر به تبلیغ‌کنندگان مختلف هزینه‌های مختلفی را بابت کلمات کلیدی مختلف پرداخت کنید، هر کلیک هزینه جداگانه‌ای دارد. این روش CPC نام دارد. PPC عملکرد پرداخت در کمپین تبلیغاتی است و CPC معیاری برای هزینه هر کلیک در کمپین تبلیغاتی شماست.

• تبلیغات بازاریابی موتورهای جستجو بر اساس هر هزار نمایش CPM
گاهی می‌توانید عدد بزرگ‌تری را به عنوان هدف خود در نظر بگیرید، مثلا هزار کلیک برای یک بنر را به صاحبان سایت‌های تبلیغی، سفارش بدهید. در این صورت، شما روش Coset Per Thousand را از میان روش‌های SEM برای تبلیغات استفاده کرده‌اید. نمونه پرکاربرد این روش را حتما در تبلیغات شبکه‌های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام و تلگرام دیده‌اید. مثلا شما می‌توانید ویدیوی خود را در یکی از حساب‌های کاربری پرمخاطب اینستاگرام قرار دهید یا از اینفلوئنسرها بخواهید برای شما تبلیغ کنند و بابت هر هزار بازدید، هزینه را به آن‌ها پرداخت کنید.

• تبلیغات بازاریابی موتورهای جستجو به روش CPA
تصور کنید شما صاحب یک اپلیکیشن هستید و می‌خواهید حدود ۳۰۰۰ مشتری داشته باشید. می‌توانید بر اساس تعداد نصب، قرارداد خود را تهیه نمایید. یعنی هر تعداد نصب، برای شما هزینه‌ای در بر خواهد داشت. به این روش Cash Per Action می‌گویند که یک معیار تبلیغتی مبتنی بر عملکرد است. این روش تقریبا بدون ریسک است و موجب بازگشت سرمایه شما می‌شود.

• بازاریابی موتورهای جستجو به شیوه CTR
در این روش، تعداد کاربران بازدیدکننده سایت بر تعداد کلیک‌های یک آگهی تقسیم می‌شود و بابت هر کلیک، مبلغی پرداخت می‌شود. این روش پرکاربرد است و میزان موفقیت کمپین‌های تبلیغی را نشان می دهد. مثلا اگر یک ویدیوی تبلیغی ۱۰۰ بار دیده شود و یک نفر روی آن کلیک کند، نرخ CTR یک درصد بوده است. در واقع هر بار که ویدیوی شما دیده شود، Impression ویدئوی شما بیشتر می‌شود اما نرخ CTR با Impression تفاوت دارد.

تفاوت sem با seo

تفاوت seo و sem چیست؟
فاوت اصلی بین این دو عبارت این است که سئو یک مولفه از SEM محسوب می شود. SEM شامل مولفه هایی چون بهینه سازی پولی، پرداخت به ازای کلیک و بازاریابی شبکه های اجتماعی است.
• SEO : جمع آوری ترافیک بازدید به وسیله اقدامات غیر پولی و رایگان است.
• SEM : خرید ترافیک بازدید از طریق قرار گیری در نتایج جستجو با پرداخت هزینه است.
در کل SEM گسترده‌تر از SEO است. SEO به نتایج بهتر جستجوی ارگانیک می پردازد، در حالی که، SEM از موتورهای جستجو کمک می‌گیرد تا ترافیک هدفمند بیشتری به سایتتان هدایت کند. درنتیجه تبلیغات موثر حاصل از SEM به کسب و کار شما، کمک بزرگی می‌کند.
به عنوان مثال اگر به دنبال جدیدترین موبایل آیفون هستید، سئو باعث می‌شود تا به صورت ارگانیک سایت شما به کاربران نمایش داده شود و در نتایج اولیه گوگل و دیگر موتورهای جستجو قرار بگیرد. اما در سرویس SEM با استفاده از تبلیغات پولی، لینک سایت شما، به صورت برجسته در بالا یا کنار نتایج جستجوی ارگانیک نمایش داده می‌شود.
مساله‌ مهمی که وجود دارد و نباید از آن غافل شد این است که SEO و SEM با یکدیگر رقابت نمی‌کنند، بلکه در کنار هم باعث موفقیت سایت می‌شوند. اگر می‌خواهید کسب و کار آنلاین موفقی داشته باشید، ابتدا باید هم در نتایج جستجوی ارگانیک و هم در قالب لینک‌های تبلیغاتی نمایش داده شوید؛ پس هر دوی SEO و SEM مهم و کاربردی هستند.

Seo یا Sem کدامیک بهتر است؟
بسیاری از بازاریابان شک دارند که کدامیک بهتر از دیگری است. اما در عمل می توان دید که SEO رویکرد بهتری است ، ضمن اینکه باید توجه داشت SEM واقعی بدون استفاده از SEO موفق نخواهد بود.
به علاوه موقعیت های فراوانی وجود دارد که پرداخت به ازای کلیک بیشتر از SEO معنی پیدا می کند. برای مثال،اگر شما به تازگی وب سایتی را راه اندازی کردید و قصد دارید به سرعت مورد بازدید قرار بگیرد، فکر خوبی است که یک عملیات پرداخت به ازای کلیک را آغاز کنید زیرا به زمان کمتری نسبت به SEO نیاز دارد، اما این مطلب نیز غیر عقلانی است که فقط بخواهید از پرداخت به ازای کلیک استفاده کنید و اصلا سراغ بهینه سازی موتور های جستجو نروید.
اگر چه SEO به زمان زیادی نیاز دارد تا نتایج را نشان دهد، اما در انتها هزینه بسیار کمی دارد و شما اعتبار جستجویی را ایجاد کرده اید که با استفاده از پرداخت به ازای کلیک به آن دست نمی یافتید.


  نظرات